Oddlužení (osobní bankrot) podnikatelů / OSVČ

25/01/2013

Oddlužení

Původní výklad zákona číslo 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon) se stavěl k oddlužení podnikatelů negativně. Postupem času se však tento pohled na základě změn měnil. Změnu pohledu zapříčinily změny v judikatuře vycházející z usnesení Vrchního a Nejvyššího soudu ČR. Pojďme se na celou záležitost podívat detailněji.

Oddlužení podnikatelů, oddlužení podnikatele

To, zda může podnikatel řešit svůj úpadek oddlužením je vyvráceno v § 389 z.č. 182/2006 Sb. ods. 1

Dlužník, který není podnikatelem, může insolvenčnímu soudu navrhnout, aby jeho úpadek nebo jeho hrozící úpadek řešil oddlužením.

Dle výše uvedeného je oddlužení určeno pro dlužníky nepodnikatele (spotřebitele) a pro dlužníky podnikatele oddlužení určeno není.

Postupem času se však výklad pojmu dlužník, který není podnikatelem, měnil. Původní výklad byl ten, že dlužník nesmí mít živnostenské oprávnění a zároveň nesmí mít žádné dluhy z podnikatelské činnosti. Stávající judikatura však uvádí, že samotné držení živnostenského oprávnění není překážkou, která by znemožňovala povolit oddlužení. Viz.:

Usnesení Vrchního soudu v Olomouci ze dne 30. 4. 2009, sp. zn. KSBR 37 INS 740/2009, 2 VSOL 117/2009-A (z odůvodnění)

Z pouhého zápisu dlužníka v živnostenském rejstříku jako držitele živnostenského oprávnění nelze vždy vyvozovat závěr, že dlužník je podnikatelem.

Dokonce se připouští, aby měl dlužník menší množství starších dluhů z podnikání. Viz.:

Usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 21. 4. 2009 sp. zn. KSOS 34 INS 625/2008, 29 NSČR 3/2009, Sbírka soudních rozhodnutí a stanovisek, sešit 7/2009, judikát č. 79

To, zda existuje rozumný důvod nepokládat při rozhodování o návrhu na povolení oddlužení nebo při rozhodování o tom, zda se oddlužení schvaluje, za překážku bránící uplatnění institutu oddlužení neuhrazený dluh z dřívějšího podnikání, insolvenční soud uváží vždy především s přihlédnutím k:

 1. Době vzniku konkrétního dlužníkova závazku (dluhu) z podnikání,

 2. době ukončení dlužníkova podnikání,

 3. četnosti neuhrazených dlužníkových závazků (dluhů) z podnikání,

 4. výši konkrétního dlužníkova závazku (dluhu) z podnikání v porovnání s celkovou výší všech dlužníkových závazků,

 5. tomu, zda věřitel, o jehož pohledávku se jedná, je srozuměn s tím, že tato pohledávka bude podrobena oddlužením.

Jestliže například dlužník přijde během povoleného oddlužení o zaměstnání, je dokonce přípustné, aby si dlužník obstaral příjem právě tak, že začne podnikat. Viz.:

Usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 11. 5. 2010 sp. zn. KSPH 39 INS 2561/2010, 1 VSPH 280/1010-A (z odůvodnění):

Dlužníkovi, který není v pracovním poměru, nelze odpírat oddlužení plněním splátkového kalendáře jen proto, že za účelem zapravení svých dřívějších závazků, jež nepocházejí z podnikání, bude vykonávat nebo vykonává jinou výdělečnou činnost.

Z výše uvedeného textu tedy vyplývá, že za určitých podmínek může dlužník, který je podnikatelem požádat insolvenční soud o povolení oddlužení a ten mu může vyhovět.


autor: Dluhy.org

, ,
Komentáře
 • Hana Götzová 31/07/2013 at 09:21

  Dobrý den,

  prosím Vás o radu pro mého syna. Je OSVČ, práce v lese a potřeboval by odlužit. Může požádat o odlužení? Práce v lese je jeho jediný příjem. Musí zrušit živnostenský list?

  Děkuji za odpověď

  Hana Götzová
  matka

 • Pavla Dolezelova 09/09/2013 at 20:07

  Dobry den chtela bych se zeptat muj manzel je OSVČ pracuje v lese je to jeho jediny prijem,muze se nejak oddluzit aniz by musel rusit ŽL? Dekuji za odpoved.

 • Kamila 29/10/2013 at 10:57

  Dobrý den,
  jsem OSVČ. Dokud jsem studovala VŠ, příjmy bez záloh byly dostačující, s nástupem „naplno“ mě ovšem zpracovaly zálohy a další dluhy z dob studia nejsem schopna splácet. Nechci končit s podnikáním, jelikož se podnik pomalu rozrůstá a navíc v našem kraji bych si nepolepšila. Dají se nějak vyřešit závazky, které jsem měla před začátkem podnikání?
  Děkuji za odpověď.

 • Tomáš Šimek 11/12/2013 at 18:48

  Dobrý den jsem podnikate,manželka zaměstnanec můžem oba dva požádat o osobní bankrot ,dál bych samozřejmně rád podnikal ale pokavad by to bylo nutné od nového roku bych se zaměstnal,dluhy jsou pouze úvěry ,karty nemovitost nevlastníme máme dvě děti dluhy 850.000 Kč příjmy na úrovni manželka kolem 13.000 Kč ,ja podobně-je to reálné.Děkuji za odpověd

  • Administrátor 02/01/2014 at 19:02

   Dobrý den, od nového roku je to reálné. Nový insolvenční zákon umožňuje za určitých podmínek oddlužení i podnikatelů OSVČ. Pokud chcete vědět, zda je oddlužení možné i konkrétně u Vás vyplňte prosím společně s manželkou dotazník, který naleztene zde: http://www.dluhy.org/dotaznik/

   Posoudím vhodnost oddlužení u Vás i Vaší manželky, sdělím Vám rizika, nevýhody a výhody a pomohu Vám s přípravou podkladů pro příslušný soud.

 • martina žídková 20/12/2013 at 09:40

  dobrý den,jsem osvč,v současné době mám přerušenou živnost,nepracuji,dluhy mi přerustají přes hlavu,exekuce se kupí,převážná část dluhu je z podnikání,chci splácet,ale exekutoři neradi přistupují na splátky,je reálné soudní oddlužení-děkuji za odpověd

 • David 15/01/2014 at 22:40

  Dobrý den,podnikal jsem v pohostinské činnosti. Teď již čtvrtý rok nepodnikám, ale z podnikání mám dluhy (cca 550.tis.), mohu na sebe vyhlásit bankrot, když jsou dluhy pouze z podnikání? A pokud ano, kam se mám obrátit, na koho? Děkuji David.

  • Administrátor 16/01/2014 at 20:56

   Dobrý den, díky novele insolvenčního zákona může být povoleno oddlužení (osobní bankrot) i fyzické osobě podnikateli. Obrátit se můžete přímo na nás. Jestliže chcete vědět, jak by vypadalo oddlužení konkrétně u Vaší osoby, nejideálnější by pro nás bylo, kdybyste vyplnil dotazník, který naleznete zde: http://www.dluhy.org/dotaznik/
   Učinil bych pro Vás stručnou analýzu, s výpočty měsíčních splátek atd

   Děkuji

 • Tomáš 31/01/2014 at 11:15

  Dobrý den, můj budoucí tchán se dostal do tíživé finanční situace. Podniká v oboru, který zažil velký rozlet před 20 lety. V té době měl příjmy několikanásobně vyšší než průměrný člověk. Vzal si hypotéku na krásný dům a postupem času tento obor začal být zastaralým a nové technologie ho vytlačily. Příjmy se rok od roku snižovaly a on, aby mohl pokrývat splátky na dům, auto a další požadavky, tak si bral další úvěry, neboť čekal, že se jeho firma znovu zvedne. Vždy to nějakým způsobem zalepil, ale situace došla do takové míry, že nyní už prostě nemá. Na dům mu zbývá doplatit ještě téměř 3miliony, auto cca 130tisíc a zbylé úvěry, kontokorenty a karty dalších asi 900 tisíc. Počítá s tím, že o dům zřejmě příjde. Z jeho prodeje pokryje hypotéku plus malou část zbylých dlůhů. Ale co s tím zbytkem? Vždy vše řádně splácel. Dá se tedy na OSVČ uplatnit osobní bankrot a co je k tomu potřeba? Je z toho velice špatný, neboť má rodinu, tak se mu pokouším pomoct.
  Děkuji

  • Administrátor 04/02/2014 at 19:42

   Dobrý den. Od nového roku je to reálné. Nový insolvenční zákon umožňuje za určitých podmínek oddlužení i podnikatelů OSVČ. Pokud chcete vědět, zda je oddlužení možné i konkrétně u Vašeho budoucího tchána, vyplňte prosím dotazník, který naleznete zde: http://www.dluhy.org/dotaznik/
   Posoudím vhodnost oddlužení, sdělím Vám rizika, nevýhody a výhody a pomohu Vám s přípravou podkladů pro příslušný soud.

 • Beata 04/02/2014 at 16:01

  Dobrý den, můj přítel se dostal do finančních potíží, kvůli kterým přišel o rodinný dům ale i nadále všechny závazky nemá dořešené. Aby si vydělal víc peněz začal pracovat na ŽL a zatím se mu daří. Přesto však máme obavy z exekucí, přeci jen podnikání se nerozjede hned naplno. Má možnost zažádat o odlužení? Jeho dluhy nepocházejí z podnikání. Děkuji za odpověď.

  • Administrátor 04/02/2014 at 19:29

   Dobrý den,

   ano, Váš přítel má možnost požádat o oddlužení. Viz e-mail, který jsem Vám zaslal.

 • Andrea 14/02/2014 at 10:44

  dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Jde o trochu složitější případ. Můj přítel byl OSVČ mnoho let. Vznikly mu nějaké dluhy z podnikání, ale hlavně po svoji zesnulé matce. Skončil bez rodiny, jelikož otec mu umřel v jeho 13ti letech. Po smrti své matky se začalo všechno zhoršovat. Nakonec mu zjistili maniodepresi a byl hospitalizovaný 3 měsíce na psychiatrii… v době jeho bláznění a v době pobytu v nemocnici mu narostly další dluhy. Ted už OSVČ není. Jaké práva má člověk v jeho případě na insolvenci? a do jaké míry se přihlíží k jeho životním a zdravotním událostem v době, kdy se zadlužil. Předem Vám moc děkuji za odpověd.

 • Helena Tóthová 26/02/2015 at 20:43

  Dobrý den, prosím Vás mám celkové dluhy jak z podnikání tak i osobní ve výši zhruba 4300000 Kč. Mohu prosím požádat o oddlužení?
  Děkuji

  • Administrátor 04/03/2015 at 10:55

   Za komentář děkuji, odpověď na Váš dotaz jsem Vám zaslal na e-mail. S pozdravem Administrátor, dluhové poradenství.

 • Alena 30/04/2015 at 13:16

  Dobrý den,mohu zažádat o oddlužení když jsem OSVČ ??
  Pracuji v lese.Děkuji

 • Napiš komentář