Zadlužte se rozumně – 17 základních pravidel

22/03/2013

Jak se nezadlužit

Přinášíme Vám 17 základních pravidel, které Vám pomůžou ve světě finančních nástrah. Měli byste je nejen znát, ale i se jimi řídit.

jak se nezadluzit - zadluzte se rozumne

1) Před koupí jakéhokoliv předmětu nebo služby, kterou si chcete pořídit pomocí úvěru, důkladně zvažte, zda danou věc opravdu potřebujete. Nepořizujte si nový mobilní telefon jen proto, že ho mají Vaši přátelé. Řiďte se jednoduchým pravidlem: „Za vlastní mohu chtít, za půjčené musím potřebovat.“

2) Nehledě na to, v jaké době žijeme, platí stále základní pravidlo: „naše výdaje nemohou být dlouhodobě vyšší, než naše příjmy.“ Rodina či jednotlivec nesmí utrácet více, než vydělá. A zde se vracíme opět k úvěrům. Úvěry mají význam především v zajištění bydlení nebo v situaci, kdy nám koupena věc v budoucnu pomůže k vyšším příjmům (vzdělání, nutné nástroje k výkonu svého zaměstnání, počítač k pracovním účelům).

3) Když už jste nuceni si půjčit, důkladně propočítejte, kolik jste měsíčně schopni splácet. Do výpočtu nezapomínejte zahrnout částku na tvorbu finanční rezervy. Finanční rezerva Vám pomáhá pokrýt období bez příjmu, například při ztrátě zaměstnání. Uvědomte si, že po odečtení všech měsíčních nákladů a všech splátek Vám musí zbýt minimálně 10 % z Vašich čistých měsíčních příjmů na nenadálé výdaje.

4) Nefinancujte pomocí úvěru žádný předmět nebo službu, kterou budete splácet delší dobu, než je doba životnosti předmětu. Nesmyslností je splácet jeden rok úvěr, který byl využit na koupi dovolené u moře. Pokud na dovolenou nemáte, buďte realisté, myslete racionálně, spíš se zaměřte na to, jak potřebné peníze vydělat (vedlejší zaměstnání, brigády atd.).

5) Subjekt, od kterého si peníze chcete půjčit, pozorně prověřte. Minimálně se pokuste najít reference o společnosti na internetu. Ve většině případů je výhodnější půjčit si u seriózních bankovních institucí.

6) Čím méně společnost prověřuje žadatele o půjčku, o to vyšší jsou úroky nebo jiné případné sankce. Měli byste se vyvarovat inzerátům s textem: „bez dokazování příjmů, půjčky i pro nezaměstnané atd.“

7) Při výběru úvěru nevybírejte na základě úroků, ale minimálně na základě roční procentní sazby (RPSN) a celkového objemu peněz, které zaplatíte.

8) Nebuďte zbrklým klientem. Nepřijímejte hned první nabídku o úvěr. Udělejte si obrázek i o tom, co nabízí konkurenční firmy, porovnávejte nabídky.

9) Podrobně si nastudujte smluvní podmínky k úvěru, zeptejte se na případné sankce a pokuty. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Jestliže Vám společnost neumožní volný přístup ke smluvním podmínkám, nenechá Vám čas k prostudování smluv před podpisem, bez rozpaků s danou společnosti přestaňte komunikovat. Nejednají korektně, nezaslouží si Vás čas.

10) Neplaťte předem žádné poplatky.

11) V případě, že Vás osloví rodinný příslušník, kamarád o ručení za půjčku, ověřte si velmi důkladně jeho finanční situaci. Pokud již někomu ručíte, prověřujte si nejlépe přímo u bankovní instituce, která půjčku poskytla, zda je řádně a včas splácena.

12) Pokuste se své závazky řádné splácet. To znamená splácet měsíční splátku v plné výši a včas. Snažte se vyvarovat situacím, jejichž důsledkem by mohlo být Vaše zařazení do registru dlužníku. Snažte se být pro banky řádně splácejícím klientem. V případě potřeby se pojistěte pro situace neschopnosti splácet.

13) V žádném případě si nepůjčujte v situaci, ve které již nejste schopen splácet své závazky. V prvotní části se snažte domluvit se stávajícím věřitelem. Přeúvěrování, konsolidace půjček je sice možným řešením, ale je třeba propočítat, co to bude pro Vaši budoucnost znamenat a zda je to jediným řešením. Nevytloukejte klín klínem.

14) V momentě, kdy Vás seriózní bankovní či jiné finanční instituce se žádostí o úvěr odmítnou, zamyslete se nad svou ekonomickou situací dříve, než budete o úvěr žádat u jiné společnosti. Odmítnutí žádosti o úvěru nesuďte negativně, naopak. Berte to jako příležitost vše si řádně promyslet a propočítat.

15) Spořte. Není důležitá suma, ale to, že spoříte. Nehledejte zbytečné výmluvy. Výmluvy typu 500 Kč měsíčně nemá smysl spořit atd., jsou mylné.

16) Z čistých příjmů by si měl člověk odkládat minimálně 10% na úspory.

17) Nebojte se poradit. Překonejte sami sebe a podělte se s finančním poradcem či jinou osobou, která je schopna adekvátně pomoci o své problémy. V této záležitosti Vám mohou pomoci právě aktuální webové stránky.

, , , ,
  • Napiš komentář